Red Hot Chili Peppers
Csyllu 2006.08.11. 20:37
A csipős zenekar története:)
Red Hot Chili Peppers - avagy egy zenekar története
Hillel Slovak Izraelben született, de családjával Los Angelesbe költöztek. A Fairfax Highschool-ba járt, ahol Jack Irons lett a legjobb barátja. Rengeteg zenét hallgattak együtt, legnagyobb hatással a Kiss és a Led Zeppelin voltak rájuk. Ők is sokat játszottak együtt: Jack dobolt, Hillel pedig gitározott. Jimi Hendrix volt a példaképe, akinek igyekezett utánozni a stílusát. Hillel a suliban találkozott egy chilei gitárossal, Alain Johannes-al. Ekkor született meg benne az együttes- alapítás gondolata, így jött létre 1977-ben a Chain Reaction nevű banda, melyben a basszuson egy másik barátjuk, Todd Strassman játszott.
1978-ban már új nevük volt: Anthym. 1979-ben Tom kiszállt, és a Hillel-Jack-Alain trió úgy döntött, hogy Michael Balzary remek személy lenne, hogy átvegye Tom helyét. Ugyan nem tudott gitározni, de a megjelenése, kisugárzása pont olyan volt, amilyen a bandába illett. Hillel megtanította a basszusgitár használatára, és néhány hónapon belül már mint Mike B the Flea, vagy csak simán Flea kész volt rá, hogy játsszon a bandában.
1980-ban nevet változtattak, ekkortól What is this?-nek hívták magukat. Anthony Kiedis minden koncert előtt egy rap-szerű szöveget adott elő. Hillel-lel hamar nagyon jó barátok lettek (Anthony is a Fairfax High School-ba járt, ahol kiállt minden magát megvédeni nem képes srác mellett. Így ismerkedett össze Flea-vel, akit egy, az ebédlőben zajló „harc” során védett meg. Késobb ők ketten voltak L.A. legvadabb és legőrültebb duója).
1983 áprilisában Anthony, Flea, Hillel és Jack Irons Tony Flow And The Miraculously Majestic Masters Of Mayhem néven megtartották elő komolyabb koncertjüket, ahol a tagok Jimi Hendrix Fire című számát úgy adták elő, hogy csupán egy pár zoknit viseltek, azt sem a lábukon. A koncert annyira jól sikerült, hogy megkérték őket, másnap ismételjék meg, pedig eleinte csak viccnek szánták. Sőt, más klubbokba is kaptak meghívást.
Újra nevet változtattak – ez valószínűleg már mindenkinek ismerősen fog csengeni: Red Hot Chili Peppers. Ez egy vicces étterem, a Chily Willy and the Red Hot Peppers nevéből származik. '83-ban már rengeteget koncerteztek (ekkor válik szokásukká a zoknis „fellépőruha”) Los Angelesben, így felfigyelt rájuk az EMI, amely egy nyolc lemezre szóló szerződést kínált a fiúknak.
Hillel Slovak és Jack Irons nem vállalták a nagy felhajtást, ezért inkább a What is this?- nél maradtak Alain Johannes-al együtt. A Red Hot Chili Peppersbe helyeikre Jack Sherman gitáros és Cliff Martinez dobos érkezett Anthony és Flea mellé. El is készült első lemezük THE RED HOT CHILI PEPPERS címmel, amelyen a funky és rock stílust ötvözték, de kiforratlanra sikerült. Az album koncertjein kiderül, hogy a gitáros Sherman nem alkalmas a posztjára, így 1984-ben Slovak visszatér a csapatba. Ekkoriban kezdett drogokkal élni, és hamar heroin-függő lett.
1985-ben kiadták második albumukat, a FREAKY STYLEY-t, amelynek producere a funk-legenda George Clinton volt. Ezen a lemezen is a funk, a rap és a rock dominált, és már Európába is eljutottak vele. Az album turnéjára Jack Irons is visszatért Cliff Martinez helyére, így újra az alapfelállásban játszhattak. Ebben az időben Hillel volt a banda lelke, gitárjátékán látszott, hogy nem a technikára figyel, hanem érzésből csinálja. Fontos tényező volt a csapat életében, hogy Kiedis és Slovak keményen elkezdtek drogozni. Az egyébként is pörgős életük mellett a heroinra állnak rá, ami gyilkos párost alkot. Kiedis az elvonón kötött ki, Slovak nem hagyta abba.
Két évvel később, 1987-ben jelent meg újabb nagylemezük a THE UPLIFT MOFO PARTY PLAN, amin rengeteg zseniális Hillel-szólóval találkozhatunk, amelyek a banda fő arculatát adták meg. A korábbi kisebb klubkoncerteket felváltották a több ezer férőhelyes teltházas koncertek. A Beastie Boys-szal és a Faith No More-ral turnéztak, aminek rendszerint rendbontás lett a vége a rajongók között. A legnagyobb problémát azonban Slovak függősége okozza, aki például egy koncert alkalmával egyetlen számot játszott újra és újra.
1988 tavaszán kitették a csapatból, majd rögtön vissza is vették, belátták, hogy a kirúgással többet ártanak neki, mint használnak. 1988 júniusának egy hétvégéjén Hillel bezárkózott lakásába, még a telefonzsinórt is elvágta. Hétfőn, 27-én a rendőrség betört a lakásba, ahol Hillel-t holtan találták. 25-én, 25 évesen herointúladagolásban vesztette életét. 4 év komoly drogozás után a szervezet nem bírta tovább a mérgezést. A banda épp az új albumán dolgozott, melynek a Rockin Freakapotamus címet szánták. Több dalt is felvettek már, olyanokat, mint a Point boy, a Blues for Meister és a Magic Johnson. Az album soha nem jelent meg, a zenekar pedig teljesen összeomlott.
A banda minden tagja máshogy reagált Hillel elvesztésére. Flea, aki az azelőtti egy évben nem töltött túl sok időt Hillel-el a függősége miatt, részben magát okolta: úgy érezte, tehetett volna többet is barátja életének megmentéséért. Anthony- nagyon rosszul érintette az eset, Mexikóba vonult, ahol heroin segítségével próbált felejteni. A legjobban viszont Jacket rázta meg Hillel halála, olyannyira kiborult, hogy kórházba is került, idegösszeroppanása lett. A Red Hot Chili Pepperst okolta és már nem tért vissza az újjáalakuló együttesbe, később viszont a Pearl Jam dobosa lett.
Kiedis és Flea úgy döntöttek, újra zenekart szerveznek. Jack Irons helyére D. H. Peligro, a gitár mögé Duane Blackbyrd McKnight került, de ez a felállás igen hamar befuccsolt. Végül a gitáros rajongó-barátjuk, a 18 éves John Frusciante lett (15 évesen látta először zenélni a Red Hot Chili Peppers-t, rögtön a rajongójukká vált, különösen Hillel Slovak-évá.
Már ekkor egy gitár-virtuóz volt, napi 15 órát töltött „kettesben” Frank Zappa és Jimi Hendrix lemezekkel. Alain Johannes mondta egyszer, hogy John egy tökéletes Hillel-klón, nem csak a gitár-játékát tekintve, hanem úgy is áll, úgy is mozog, mint egykori példaképe), a dobos posztjára pedig hosszas válogatás után Chad Smith került. A Red Hot Chili Peppers-t lenyűgözte a tudása, így 1989 márciusában ő is csatlakozott a bandához. A stílusuk nagyon illett az RHCP-éhez, így hamar teljes értékű Chili Pepper-tagok tudtak lenni.
Az új négyes első albuma (negyedik a sorban) a '89-es MOTHER'S MILK rövid, pörgős, slágeres számai meghozták a rég várt sikert. A két évvel későbbi BLOOD SUGAR SEX MAGIC album még elődjénél is jóval nagyobbat durrant, olyan slágerek születtek, mint a Give It Away és az Under The Bridge. A Chili a világ élvonalába került, a Blood Sugar Sex Magik zenei áttörést és elismerést hozott. Olyan együttesekkel koncerteztek, mint a Nirvana, a Pearl Jam vagy a Smashing Pumpkins.
A tagelvesztés viszont ekkor sem kerülte el a bandát: az album turnéja közben John Frusciante úgy érezte, nem bírja tovább, és drogproblémái miatt kiszállt. Később egy régi, Hillel Slovak és közte lezajlott beszélgetést hozott fel indokul, amikor Hillel megkérdezte tőle, hogy akkor is szeretné-e a Chilit, ha nem csak kisebb L.A.-i klubbokban játszanának, hanem világméretű bandává nőnének. Akkor ő nemmel válaszolt...
Néhány évvel az RHCP elhagyása után súlyos drogproblémákkal küzdött. Átmenetileg Arik Marshall és Jesse Tobias is helyettesítette, de hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nem ők fogják John helyét véglegesen betölteni. Anthonyt megviselte a Nirvana frontembere, Kurt Cobain tragikus halála is.
1994-ben a Jane's Addiction gitáros zsenije, Dave Navarro érkezésésvel állt igazán össze az RHCP (a spanyol származású Dave tizenöt évesen szemtanúja volt annak, hogy megölték édesanyját és nagynénjét). ’95-ben megjelent a ONE HOT MINUTE című album, de ez elég zavaros korszak volt a zenekar életében. Chad Smith-t a One Hot Minute turné alatt két baleset is érte: egy kosarazás közben, egyszer pedig Harley Davidson-ját (és vele együtt magát is...) törte össze.
1998- ban Dave Navarro távozott. Chad Smith-el, minden komolyabb szándék nélkül egy Swallow nevű zenekart alapítottak, később már Spread volt a nevük. Miután Dave kiszállt az RHCP-ből fő elfoglaltsága lett ez a banda, Chad viszont csak a Chilire akart koncentrálni. Dave szólókarrierbe kezdett, később visszatért a Jane's Addiction-be.
A függőségéből felépült John Frusciante 1998-ban visszatért a Red Hot Chili Peppersbe, így újabb remekmű született az ő közreműködésével. A CALIFORNICATION már eléggé eltért attól az irányzattól, amit addig a Red Hot Chili Peppers képviselt: a dalok többsége dallamos, a lemezen több sláger is található, a zenekar egyre több rajongót szerzett magának szerte a világon.
Az Anthony-Flea-Chad-John felállás a Californication turnéja után is megmaradt. 2002-ben elkészült az együttes következő albuma a BY THE WAY, ami határozottan a Californication útján haladt tovább, a fiúk visszafogottabb, mélyebb oldalukat is megmutatták. A Red Hot Chili Peppers 2003-ban megélhette fennállásának 20 évfordulóját.
|